برنامه نویسی فرانت اند چیست و فرانت اند دولوپر کیست؟
مقالات
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1403
جهت مطالعه این مقاله به 10 دقیقه زمان نیاز دارید
برنامه نویسی فرانت اند چیست و فرانت اند دولوپر کیست؟
آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

مقدمه:

در دنیای امروزی ، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی برای افراد و شرکت‌ها ابزارهای بسیار مهمی برای ارتباط و تعامل با دیگران هستند. یکی از عوامل اصلی که به شکل و کارکرد این وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها تأثیر می‌گذارد، Front-end یا برنامه نویسی فرانت اند است. Front-end مسئول طراحی و ایجاد بخشی از یک نرم‌افزار است که توسط کاربر در مرورگر وب یا برنامه‌های موبایل استفاده می‌شود.


 

فرانت اند چیست ؟

Front-End به بخشی از توسعه نرم‌افزار اشاره دارد که مرتبط با توسعه وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی است که در مرورگر وب اجرا می‌شود و توسط کاربران قابل دسترسی نیز هست. این شامل زمینه‌هایی مانند طراحی رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX)، و توسعه کد‌های HTML، CSS، و JavaScript برای ایجاد صفحات وب است. در واقع، front-end دسترسی کاربر به وب‌سایت یا برنامه را شکل می‌دهد و تأثیر بسیار زیادی بر تجربه کاربری و رضایت او دارد.


 

فرانت اند دولوپر کیست؟

 فرانت اند دولوپر ، شخصی است که مسئولیت طراحی و توسعه بخشی از یک نرم‌افزار یا وب‌سایت را بر عهده دارد که توسط کاربران در مرورگر وب یا برنامه‌های کاربردی موبایل استفاده می‌شود. فرانت اند دولوپر باید با زبان‌های HTML، CSS، و JavaScript و همچنین فریمورک‌های مختلفی که برای توسعه برنامه نویسی فرانت اند مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنا باشد. وظایف اصلی یک فرانت اند دولوپر شامل طراحی و پیاده‌سازی رابط کاربری (UI)، تجربه کاربری (UX)، و برنامه‌های کاربردی تحت وب است.


 

نقشه راه فرانت اند یا Roadmap چیست ؟

 

نقشه راه یک فرانت‌اند دولوپر ممکن است به این صورت باشد:

 

1. یادگیری زبان‌ها و فریمورک‌ها:

- آموزش HTML، CSS، و JavaScript به عنوان ابزارهای اصلی front-end.

- آشنایی با فریمورک‌های متداول مانند React.js، Angular، یا Vue.js.


 

2. توسعه مهارت‌های طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX):

- آشنایی با اصول طراحی UI/UX و الگوهای طراحی مورد استفاده در وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی.


 

3. آموزش و تمرین عمیق:

- تمرین برنامه‌نویسی با استفاده از پروژه‌های عملی و تمرین‌های کدنویسی.

- شرکت در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آنلاین مرتبط با front-end.


 

4. آشنایی با ابزارها و تکنولوژی‌های مرتبط:

- استفاده از ابزارهای مدیریت وابستگی مانند npm یا Yarn.

- آشنایی با ویرایشگرهای کد مانند Visual Studio Code یا Sublime Text.


 

5. توسعه مهارت‌های نرم‌افزاری:

- ارتقاء مهارت‌های ارتباطی و همکاری در تیم.

- توانایی حل مسائل و پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب برای چالش‌های front-end.


 

6. پروژه‌های عملی:

- شرکت در پروژه‌های واقعی یا شرکت در گروه‌های توسعه برای تجربه عملی و ارتقاء مهارت‌ها.


 

7. به‌روزرسانی مداوم:

- پیگیری اخبار و به‌روزرسانی‌های مرتبط با front-end و فناوری‌های مرتبط.

- شرکت در کنفرانس‌ها و جلسات حضوری یا آنلاین جهت افزایش دانش و تبادل تجربه.


 

8. بازخورد و بهبود مداوم:

- دریافت بازخورد از همکاران یا کارفرمایان و اصلاح و بهبود مهارت‌ها و عملکرد.


 

حقوق فرانت اند کار :

در بسیاری از کشورها، حقوق کار فرانت‌اند دولوپرها متغیر است و به عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، سابقه کار، سطح مهارت، توانایی شرکت و صنعت مرتبط بستگی دارد. به طور متوسط، حقوق فرانت‌اند دولوپرها در بسیاری از مناطق معمولاً بالاتر از حقوق متوسط دیگر مهندسان نرم‌افزار است، اما در دسته‌بندی حقوق دقیق‌تر نیاز به مطالعه بازار کار محلی دارید. به عنوان مثال، در آمریکا، میانگین حقوق فرانت‌اند دولوپرها حدود 60,000 تا 120,000 دلار در سال است، اما این می‌تواند در شهرها و مناطق مختلف متغیر باشد. در کشورهای دیگر می‌تواند با توجه به شرایط محلی متفاوت باشد. فرانت‌اند دولوپر (Front-end Developer) شخصی است که مسئولیت طراحی و توسعه قسمتی از یک نرم‌افزار را بر عهده دارد که توسط کاربران در مرورگر وب یا برنامه‌های کاربردی موبایل استفاده می‌شود. این شخص مسئول طراحی و پیاده‌سازی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) است. وظایف فرانت‌اند دولوپر شامل استفاده از زبان‌های مانند HTML، CSS، و JavaScript برای ایجاد و طراحی صفحات وب، اعمال انیمیشن، ایجاد تعامل با کاربر و ارتباط با بخش‌های مختلف سایت یا برنامه می‌شود. او نیز باید با فریمورک‌های معروف مانند React.js، Angular، و Vue.js آشنا باشد تا بتواند بهترین تجربه کاربری را برای کاربران فراهم کند.

 

 

حقوق یک فرانت اند دولوپر در ایران:

حقوق برنامه‌نویسان فرانت‌اند در ایران بسته به سطح تجربه، مهارت‌ها، و محل کار متغیر است. برای یک برنامه‌نویس جونیور (تازه‌کار) حقوق ماهانه از 3 تا 15.5 میلیون تومان متغیر است. در شهرهای بزرگ مثل تهران، این میزان معمولاً بالاتر است و می‌تواند به حدود 12 میلیون تومان برسد. 

برنامه‌نویسان سطح متوسط (Mid-Level) که تجربه کاری بین 3 تا 5 سال دارند، می‌توانند حقوقی بین 15.5 تا 26 میلیون تومان در ماه دریافت کنند. 

 

برای برنامه‌نویسان ارشد (Senior) با بیش از 5 سال تجربه، حقوق‌ها معمولاً از 24.3 میلیون تومان در شهرهای کوچک شروع شده و می‌تواند تا 40 میلیون تومان یا بیشتر در تهران برسد. 


 عوامل متعددی بر درآمد برنامه‌نویسان فرانت‌اند تأثیر می‌گذارند، از جمله سطح تخصص، مهارت در فریم‌ورک‌های مختلف مانند React و Vue.js، و نوع شرکت (دولتی یا خصوصی). روش‌های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، از جمله استخدام در شرکت‌ها، فریلنسینگ، و پروژه‌های ریموت با شرکت‌های خارجی 

بازار کار برنامه‌نویسی فرانت‌اند در ایران در حال رشد است و فرصت‌های شغلی متعددی در این حوزه وجود دارد، به خصوص در شهرهای بزرگ که شرکت‌های فناوری بیشتری فعالیت می‌کنند


 

سخن پایانی:

در این مقاله، به بررسی نقش بسیار مهم  و پر اهمیت Front-end در توسعه نرم‌افزار پرداختیم. Front-end نه تنها به ما امکان ارائه یک واسط کاربری دوستانه و جذاب را می‌دهد، بلکه ارتباط مستقیم کاربر با محصول را فراهم می‌آورد. از زبان‌ها و فریمورک‌های مختلف گرفته تا اصول طراحی UI/UX، همه مواردی که یک Front-end Developer باید در نظر بگیرد، در این مقاله بررسی شد. با دیدن نقش بی‌نظیری که برنامه نویسی فرانت اند در تجربه کاربری دارد، می‌توان اینطور گفت که بدون حضور Front-end Developerها، نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها به طور کامل ناقص می‌مانند. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا نقش بسیار مهم Front-end در توسعه نرم‌افزار را بهتر درک کنید و از بهترین روش‌ها برای ایجاد تجربه کاربری بی‌نظیر استفاده کنید.

همچنین در ادامه بخوانید:
چگونه برنامه‌نویسی را شروع کنیم؛ بهترین زبان برنامه‌نویسی برای شروع
چگونه برنامه‌نویسی را شروع کنیم؛ بهترین زبان برنامه‌نویسی برای شروع
یکی از سوال‌هایی که ممکن است در ذهن افرادی که به برنامه‌نویسی علاقه‌مند هستند شکل بگیرد این است که برنامه‌نویسی را چطور شروع کنم؟ و یا از کجا برنامه‌نویسی را شروع کنیم؟ سوال‌های دیگری از قبیل اینکه بهترین زبان برنامه‌نویسی برای شروع کدام است هم، همیشه در ذهن افراد وجود دارد که البته این بحث بسیار مهمی می‌باشد و همواره باید بدانید، وقتی می‌خواهید وارد یک عرصه شوید، بهترین و مستقیم‌ترین راه را انتخاب کنید.
زبان html چیست و چه کاربردی دارد؟
زبان html چیست و چه کاربردی دارد؟
همه افرادی که در حوزه برنامه‌نویسی فعالیت می‌کنند در یک برهه زمانی به برنامه‌نویسی وب علاقه‌مند می‌شوند و در این زمان است که نام html به گوش آنها می‌خورد. در این مقاله می‌خواهیم درباره html بیشتر صحبت کنیم. راجع به واژه html، فایل html، و تگ html صحبت کنیم و توضیح دهیم که در کل زبان html چیست و آیا زبان html یک زبان برنامه‌نویسی است یا خیر؟ در این مقاله شما کامل با زبان html آشنا می‌شوید و به تمامی سوال‌های ذهن‌تان در این باره پاسخ داده می‌شود. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
ui ux چيست؛ تفاوت UI و UX دیزاین
ui ux چيست؛ تفاوت UI و UX دیزاین
در این مقاله به معرفی ui و ux و بررسی تفاوت های آنها میپردازیم
جاوا اسکریپت چیست و چه تفاوتی با جاوا دارد؟
جاوا اسکریپت چیست و چه تفاوتی با جاوا دارد؟
جاوا اسکریپت (javascript) یک زبان برنامه‌نویسی اسکریپتی است؛ یعنی برای اجرا شدن به سخت‌افزار پیشرفته‌ای نیاز ندارد.جاوا اسکریپت، شبیه یا مرتبط با زبان برنامه‌نویسی جاوا نیست، ولی هر دو زبان سینتکس‌هایی شبیه به زبان برنامه نویسی C دارند و به صورت گسترده در بک‌اند و فرانت‌اند وب اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شوند.
کد نویسی چیست؛ بررسی کاربردهای کدنویسی و تفاوت آن با برنامه نویسی
کد نویسی چیست؛ بررسی کاربردهای کدنویسی و تفاوت آن با برنامه نویسی
در این مقاله با مفهوم کد نویسی و برنامه نویسی آشنا میشویم و تفاوت های آنها را بررسی میکنیم.