معرفی بهترین تست‌های استعدادیابی کودکان و نوجوانان + روش انجام آن‌ها
مقالات
چهارشنبه 24 آبان 1402
جهت مطالعه این مقاله به 8 دقیقه زمان نیاز دارید
معرفی بهترین تست‌های استعدادیابی کودکان و نوجوانان + روش انجام آن‌ها
آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

تست استعدادیابی کودکان چیست؟

 

استعداد یک توانایی ذاتی در وجود انسان می‌باشد. محققان معتقدند که در همه انسان‌ها استعدادهای زیادی وجود دارد، اما متاسفانه گاها بخاطر آموزش نادرست و ناآگاهی از روش‌های کشف درست استعداد، این نعمت الهی به راحتی از بین می‌رود.

تست استعدادیابی کودکان یکی از روش‌هایی ست که خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از آن به استعداد کودک خود پی ببرند و در آن راستا موقعیت‌های مناسب را برای کودک فراهم نمایند.

 

بهترین زمان برای انجام تست استعدادیابی کودکان چه زمانی است؟

 

کشف استعداد ذاتی انسان‌ها باهم متفاوت است و در سنین مختلف روی می‌دهد. اما آنچه که مسلم است این است که انسان اگر هرچه زودتر بتواند استعداد خود را کشف کند، مسلما می‌تواند زمان بیشتری را صرف بدست آوردن مهارت لازم در استعداد خود نماید و در نتیجه در آینده می‌تواند فردی موفق‌تر به نسبت سایر همسالان خود باشد. 

بنابراین بهترین زمان برای انجام تست استعدادیابی در دوره کودکی و نوجوانی می‌باشد. همانطور که می‌دانید تست استعدادیابی نوجوانان و تست استعدادیابی کودک بسیار با اهمیت می‌باشد پس باید در زمان کودکی و نوجوانی، والدین به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

تست استعدادیابی کودکان آنلاین

 

 

 

 

با پیشرفت علم و تکنولوژی و فراگیری اینترنت، روانشناسان و متخصصان زیادی که در حوزه کودکان و نوجوانان کار می‌کنند سعی کرده‌اند که تا جایی که می‌توانند این تست‌ها را برای کودکان و نوجوانان در دسترس قرار دهند. بنابراین تست استعدادیابی کودکان آنلاین یکی از رایج‌ترین تست‌های موجود در اینترنت است.

امروزه تست‌های زیادی برای سنجیدن استعداد کودکان در فضای مجازی موجود است که ما در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. 

 

چطور تست استعدادیابی کودکان را انجام دهیم؟

 

هرچند که استعدادهای دانش‌آموز به طور طبیعی به وجود می‌آید، اما می‌توان این توانایی‌ها و استعدادها را از طریق آموزش، و انتقال تجربه تقویت کرد. به عنوان مثال، اگر فردی ذاتا نویسنده‌ای با استعداد است، می‌تواند برای ارتقای مهارت‌های نویسندگی خود در دوره نویسندگی شرکت کند.

پس ابتدا باید کودک را در چندین تست استعدادیابی کودکان شرکت دهیم و سپس بعد از کشف استعداد کودک، او را به سوی آن استعدادی که دارد با آموزش‌ها یا کلاس‌های خصوصی یا تهیه دوره‌های آموزشی سوق دهیم.

 

انواع تست استعدادیابی کودکان کدامند؟

 

انواع مختلفی از استعدادها وجود دارد که هرکدام در محیط‌های مربوط به خود با ارزش هستند. رایج‌ترین آنها عبارتند از:

استعداد زبانی: مسلما کودکان خوش‌صحبت و شیرین‌سخن را دیده‌اید، این کودکان از استعداد زبانی برخوردارند و با تقویت استعداد خود می‌توانند در آینده در شغل‌های اجرا یا گویندگی و مانند این‌ها موفق باشند.

استعداد دیداری: اگر کودک به نکات ریز توجه زیادی دارد و در مرتب‌سازی خانه حساس است و به شما کمک می‌کند یا در بازی‌هایی مثل خانه‌سازی و ... تبحر دارد، از استعداد دیداری برخوردار است و با تقویت استعداد خود می‌تواند در آینده به شغل‌های طراحی یا معماری یا مانند این روی بیاورد و موفق باشد. 

 

 

 

 

استعداد منطقی: این استعداد به استعداد ریاضی هم معروف است، کودکی که دارای استعداد دیداری بالایی باشد و همچنین به دنبال استدلال‌های منطقی برای فرایند‌های اطراف خود باشد از استعداد منطقی برخوردار است و می‌تواند در رشته‌هایی مثل برنامه‌نویسی و ریاضی و کاربردهای آنها موفق باشد. 

تست استعدادیابی کودکان در این زمینه بسیار متنوع و کاربردی می‌باشد و می‌تواند به شکوفایی استعداد کودک شما کمک نماید.

استعداد حرکتی: برخی کودکان از همان سنین کودکی حالت ورزیده و چابکی دارند و در بازی‌های با توپ یا پشتک زدن از خود استعداد نشان می‌دهند یا همیشه در حال جنب‌ و جوش و دویدن به این طرف و آن طرف هستند و به اصطلاح از دیوار راست بالا می‌روند، این‌ها دارای استعداد حرکتی هستند و رشته‌های ورزشی می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای این دسته از کودکان باشد.

استعداد اجتماعی: برای تشخیص این استعداد در کودکان نیاز به کمی دقت در زبان بدن کودک می‌باشد، اگر دقت کرده باشید برخی از کودکان در برقراری ارتباط چشمی یا کلامی با دیگران بسیار موفق هستند و قدرت درک بالایی از افراد پیرامون خود دارند که این همان استعداد اجتماعی است و شغل‌هایی مانند معلمی یا روانشناسی می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای این افراد باشد. البته تست استعدادیابی کودکان در این زمینه نیز موجود می‌باشد که می‌تواند به خانواده‌ها در شناخت این استعداد کمک کند.

استعداد طبیعت گرا: علاقه به طبیعت و حیوانات می‌تواند از مشهودترین مواردی باشد که در وجود یک کودک قابل درک است، این کودکان می‌توانند در آینده به مشاغلی مثل دامپزشکی، کشاورزی یا امثال این‌ها روی بیاورند.

استعداد موسیقی: افرادی که استعداد موسیقی دارند از کودکی کاملا قابل تشخیص هستند و در رفتار کودک می‌توان شعر خواندن یا زمزمه کردن آهنگ‌هایی که می‌شنود، به صورت آهنگین و با ریتم اشاره کرد. این کودکان می‌توانند به شغل‌هایی مانند خوانندگی یا آهنگ‌سازی و ... روی بیاورند و در این شغل‌ها موفق باشند.

تست‌هایی که بتوانند این توانایی‌های کودک را اندازه‌گیری کند می‌تواند بهترین تست استعدادیابی کودکان باشد.

 

آزمون‌های استعداد در مقابل آزمون‌های مدارس

 

آزمون‌های مدارس، آموخته‌های دانش‌آموزان را در طول سال تحصیلی اندازه‌گیری می‌کنند، و نمی‌توان آنها را در دسته تست‌های استعدادیابی نوجوانان یا کودکان قرار داد. اما آزمون استعداد برای سنجش توانایی عمیق یادگیری استفاده می‌شود. تست استعدادیابی کودکان توانایی دانش آموز را برای کسب مجموعه‌ای از مهارت‌ها و تمایلات طبیعی دانش‌آموز اندازه‌گیری می‌کند.

آزمون‌های استعداد نیز ممکن است به گونه‌ای طراحی شوند که به دانش‌آموزان ایده‌ای در مورد انواع مشاغلی که ممکن است برای آن‌ها مناسب‌ باشد، ارائه دهند. برخلاف آزمون‌های مدارس، آزمون‌های استعداد، مطالب درسی را در مدرسه اندازه‌گیری نمی‌کنند و نمی‌توان برای آن مطالعه کرد و کتاب خواند، چون تست استعدادیابی کودکان کاملا ریشه در آن‌چه دارد که در وجود کودک نهفته است.

 

 

 

 

در ادامه چند نمونه تست استعدادیابی کودکان را معرفی می‌کنیم.

 

انواع تست استعدادیابی نوجوانان و کودکان

 

۱) تست استعدادیابی کودک استنفورد بینه:

آزمون استنفورد بینه آزمونی است که برای سنجش هوش از طریق پنج عامل توانایی شناختی انجام می‌شود. این پنج عامل عبارتند از استدلال سیال، دانش، استدلال کمی، پردازش دیداری-فضایی و حافظه کاری.

در این تست پاسخ‌های کلامی و غیرکلامی هر دو اندازه‌گیری می‌شوند. به هر یک از پنج عامل امتیاز داده می‌شود و امتیاز ترکیبی به عنوان ضریب هوش یا IQ شناخته می‌شود که نتیجه حاصل از این تست می‌باشد.

این تست استعدادیابی کودکان را می‌توانید در لینک زیر انجام دهید.

https://stanfordbinettest.com/

۲) تست استعدادیابی کودکان هوش وکسلر:

یک تست هوش است که توسط روانشناسان برای کودکان بین ۶ تا ۱۶ سال انجام می‌شود. هدف از امتحان، درک اینکه آیا یک کودک با استعداد است یا نه، و همچنین تعیین نقاط قوت و ضعف شناختی کودک است.

این تست استعدادیابی کودکان را می‌توانید در سایت زیر انجام دهید.

https://www.freeiqtest.info/

۳ ) تست استعدادیابی نوجوانان و کودکان رنتگن (Rorschach Test):

 این تست از نمونه‌های جواب به تصاویری است که به کودک نشان داده می‌شود و از واکنش‌های او نسبت به تصاویر برای بررسی ویژگی‌های شخصیتی و استعدادهای خاصش استفاده می‌کند.

 

چطور کودکمان در این تست استعدادیابی کودکان شرکت کند؟

 

آزمون رنتگن یکی از تست‌های روانشناسی است که باید توسط یک متخصص روانشناس یا پزشک روانپزشک انجام شود. شما نمی‌توانید به صورت خودآموز یا بدون نظر یک حرفه‌ای در این تست شرکت کنید. این تست به منظور بررسی ویژگی‌های شخصیتی کودک و ارزیابی واکنش‌های کودک نسبت به تصاویر انجام می‌شود و نیازمند تفسیر و تجزیه و تحلیل تخصصی است.

اگر نیاز به انجام آزمون رنتگن دارید، باید با یک روانشناس یا پزشک روانپزشک مشورت کنید و او برای شما زمان مناسبی برای انجام این تست تعیین خواهد کرد. او سپس تصاویر رنتگن خاصی را به کودک شما نشان داده و واکنش‌های کودک را به تصاویر ثبت می‌کند و از کودک سوالات مختلفی در مورد نظرات و احساساتش می‌پرسد تا بتواند اطلاعات کافی برای تفسیر نتایج تست جمع آوری کند.

۴) تست استعدادیابی کودکان برای موسیقی (AMT):

 این تست برای ارزیابی استعدادهای موسیقی کودکان به کار می‌رود و می‌تواند شامل شناسایی نت‌ها، تقویم موسیقی و ترانه‌سرایی باشد.

استعداد موسیقی (AMT) برای اندازه گیری استعدادهای موسیقی در کودکان طراحی شده است. برای شرکت کودکان در این آزمون، معمولاً اقدامات زیر انجام می‌شود:

ابتدا با یک متخصص روانشناس یا معلم موسیقی تماس بگیرید تا تعیین کنید کودک شما مناسب برای انجام آزمون AMT است یا نه. سپس در صورت تایید روانشناس آزمون انجام می‌شود.

این آزمون شامل مراحل مختلفی از شناسایی نت‌ها تا تقویم موسیقی و ترانه‌سرایی است. این آزمون به شکل عملی و عملکردی صورت می‌گیرد.

تفسیر نتایج: پس از انجام آزمون، متخصص موسیقی یا روانشناس نتایج را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما توضیح می‌دهد که کودک شما در چه زمینه‌هایی استعداد دارد و چه نکاتی می‌تواند در آموزش موسیقی او مفید باشد.

تصمیم گیری: بر اساس نتایج آزمون AMT و توصیه‌های متخصص، شما می‌‌توانید تصمیم‌هایی در مورد تعلیم و تربیت موسیقی کودک خود بگیرید و او را در زمینه موسیقی رشد دهید.

۵) تست استعدادیابی کودکان در زمینه های هنری (Torrance Tests of Creative Thinking - TTCT): 

 

 

 

 

این آزمون برای اندازه‌گیری خلاقیت و استعداد هنری در کودکان استفاده می‌شود. آنها باید تصاویری بکشند یا داستان‌های خلاقانه‌ای بسازند.

برای شرکت کودک در این آزمون، این مراحل معمولاً انجام می‌شود:

ابتدا با یک متخصص روانشناسی یا آموزشی تماس بگیرید تا تعیین کنید کودک شما مناسب برای انجام آزمون TTCT است یا نه. با متخصص تعیین کنید که زمان و مکان مناسبی برای انجام آزمون TTCT تعیین شود.

این آزمون شامل مراحل مختلفی از تولید ایده‌ها، نقاشی، نگارش داستان، و سایر فعالیت‌های خلاقیت‌محور است.

پس از انجام آزمون، متخصص روانشناسی یا آموزشی نتایج را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما توضیح می‌دهد که کودک شما چه نوع خلاقیت‌ها و استعدادهایی دارد.

بر اساس نتایج آزمون TTCT و توصیه‌های متخصص، شما می‌توانید تصمیم‌هایی در مورد تعلیم و تربیت هنری و خلاقیت کودک خود بگیرید.

آزمون TTCT نیاز به تخصص متخصصانه دارد و بهترین راهنمایی در این خصوص توسط متخصصان آموزشی و روانشناسی انجام می‌شود.

۶)‌ تست استعدادیابی کودکان گاردنر و تست استعدادیابی کودکان و نوجوانان هالند:

 این تست‌ها هم می‌توانند تست‌هایی مناسب برای کودکان باشند که با شرکت در این تست‌ها می‌توانند توانایی‌های خود را بسنجند.

برای انجام این آزمون‌ها بهترین راه مشورت با یک مشاور یا روانشناس کودکان می‌باشد که زمان مناسب شرکت در این آزمون را به شما راهنمایی نماید.

 

سخن پایانی

 

کشف استعداد کودک در دوره کودکی بسیار مهم است و خانواده‌ها باید در زمان مناسب اقدام به کشف استعداد کودک خود نمایند.

کودکان سرشار از استعداد هستند و می‌توان با شرکت دادن کودک در تست استعدادیابی کودکان، توانایی‌ها و استعدادهای کودک را کشف کرد.

بعد از کشف استعداد کودک باید فضایی فراهم شود که کودک را در راستای تقویت استعدادهایش هدایت نماید، بنابراین خانواده‌ها باید جهت پیشرفت و موفقیت آینده کودک، حتما این فضا را آماده نمایند.

موسسه پل استار یک موسسه شتابدهی استعداد می‌باشد که می‌تواند در تعیین استعدادهای کودک شما، به شما کمک کند و همچنین با کلاس‌های جذاب برنامه نویسی، استعداد کودکان را پرورش دهد و به باروری برساند. برای این منظور توصیه می‌کنم که در کلاس‌های آنلاین پل استار شرکت کنید.

به امید آنکه استعدادهای هیچ کودکی در هیچ جای جهان نادیده گرفته نشود و نابود نگردد.

 

سپاس از نگاهتان

 

منابع

 

https://odmglobalschool.org/updates/determine-your-childs-best-aptitude-everything-parents-need-to-know/

https://www.verywellfamily.com/aptitude-tests-for-children-620811

https://htschool.hindustantimes.com/editorsdesk/raising-kids/5-types-of-aptitude-tests-that-you-can-prepare-your-kids-for

https://stanfordbinettest.com/